اکسسوری‌هایی مانند گردنبند، گوشواره و هر زیورآلات دارای فلزات و گوهرهای ارزشمند از دیرباز مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اما تنها استفاده این اکسسوری‌ها نیست که قدمت زیادی دارد. نگهداری درست از این اشیا و شیوه‌ها و اصول آن نیز ریشه چندهزارساله دارد، امری که به وضوح توسط زیورآلات باقی‌مانده از زمان‌های دور منعکس می‌شود. به خصوص در وضعیت اقتصادی امروزی ایران، آگاهی داشتن از شیوه‌های نگهداری از از زیورآلات گران‌بها اهمیت بالایی دارد. در این مطلب به مهم‌ترین شیوه‌های نگهداری از اکسسوری‌ها می‌پردازیم.

حرارت

یکی از مهم‌ترین عوامل آسیب طولانی مدت زیورآلات و اکسسوری‌ها نگهداری آن‌ها در دمای بالا است. بسیار مهم است که اکسسوری‌ها گران‌بها مانند زیورآلات و حتی اکسسوری‌های ارزان‌تر مانند کفش‌ها و عینک‌ها را در دمای اتاق و به دور از تابش مستقیم آفتاب نگهداری کنید. به هیچ عنوان این موارد را زیر پنجره‌ها نگهداری نکنید. در صورتی که در جغرافیایی زندگیم ی‌کنید که دمای آن فرای ۴۵ می‌رود، زیروآلات خود را در اتاقی با تهویه مطبوع نگهداری کنید. رعایت حرارت محیط یکی از مهم‌ترین عوامل در نگهداری از اکسسوری‌ها و ضامن طول عمر بالای آن‌ها است.

رطوبت

به هیچ عنوان اکسسوری‌های خود را در محیط‌هایی با رطوبت بالا نگهداری نکنید. حتی اگر جغرافیای محل زندگی شما خشک است، مکان‌هایی مانند حمام و آشپزخانه رطوبت بالایی دارند و باید از آن‌ه در نگهداری از اکسسوری‌ها دوری کرد. در صورتی که محل زندگی شما رطوبت متوسط بالای ۸۰ دارد، توصیه می‌شود برای نگهداری از اکسسوری‌ها به شکل درازمدت از بسته‌های نمک ضدرطوبت استفاده کنید. رطوبت بسیار سریع‌تر از حرارت منجر به آسیب دیدن فلزات و اکسیده شدن آن‌ها و همچنین ترک برداشتن گوهرها می‌شود.

دسته‌بندی

همه‌ی نکات مربوط به نگهداری درست از ازیورآلات مربوط به سالم ماندن آن‌ها نیست. برای مثال مهم است که محیطی که در آن نگهداری از اکسسوری‌ها صورت می‌گیرد انحصارا برای این منظور استفاده شود. این امر از گیج شدن شما هنگامی که به دنبال گردنبند یا گوشواره خاصی هستید جلوگیری می‌کند. به غیر از این دسته‌بندی و ساخت محیطی اختصاصی برای اکسسوری‌ها و زیورآلات به واسطه نظم ایجاد شده در شما اعتماد به نفس به وجود خواهد آورد و همچنین انتخاب اکسسوری‌ها برای ست کردن با لباس‌ها را نیز آسان‌تر خواهد کرد.

باکس‌های نگهداری را دور نیاندازید!

هنگامی که عینک، انگشتر، گردنبند و دیگر اکسسوری‌ها را می خرید، محصول شما در باکس مخصوصی به شما می‌رسد. در بسیاری از موارد بافت مخملی یا پارچه‌ای این باکس‌ها بهترین جا برای نگهداری از اکسسوری‌ها به شکل درازمدت است. به غیر از این، این جعبه‌ها برای حمل و نقل نیز بهترین گزینه برای اکسسوری مربوط به خود هستند. اگر زمانی تصمیم به فروش اکسسوری‌های خود بگیرید این جعبه‌ها به شما کمک می‌کنند تا قیمت بیشتری برای اکسسوری‌ خود دریافت کنید.

اکسسوری‌های خود را پاکیزه نگه دارید

نگه‌داری از اکسسوری‌ها

نه تنها نظافت به عنوان یک اصل اهمیت بالایی دارد بلکه در نگهداری از اکسسوری‌ها نیز پاکیزگی مهم است. اگر قصد نگهداری از اکسسوری‌هایی دارید که تا همین اواخر از آن ها استفاده می‌کردید حتما قبل از کنار گذاشتن آن‌ها، یک بار آن ها را تمیز کنید. مطالعات اخیر به تازگی باکتری‌هایی را کشف کرده که از فلز تغذیه می‌کنند. بنابراین نگهداری طولانی مدت از زیورآلات چرکین منحر به لک شدن و تحلیل رفتن آن‌ها می‌شود.